QOLO

از هستی، پی به الصمد بودن خداوند بردن

ﻫﺴﺘﯽ ﺑﺨﺶ درس اول – : درك ﻧﯿﺎزﻣﻨﺪي ﺟﻬﺎن، در ﻫﺴﺘﯽ ﺧﻮد ﺑﻪ ﺧﺪا

». « اﷲ اﻟﺼﻤﺪ … ﻣﺒﺎرزه ي ﭘﯽ ﮔﯿﺮ ﺑﺎ ﻣﺸﺮﮐﺎن و ﺳﺘﻤﮕﺮان ﺑﺮاي دﺳﺘﯿﺎﺑﯽ ﺑﻪ ﻋﺪاﻟﺖ.

توحید

توحید به معنای یگانگی خدا و اعتقاد به یگانه بودن اوست. … به این معنا، که هرکس می تواند با تدبر و تعقل و اندیشیدن درباره آفریننده ی جهان هستی، پی به یگانگی خدابرده و اعتقاد به وحدانیت او پیدا کند. … 2ـ از همه کس و از همه چیز بی نیاز است: «اَللّهُ الصَّمَدُ».(5) … یعنی شناخت خداوند متعال و پی بردن به وجود وصفات او از راه فکر و اندیشه.

بي‎نيازي خداوند و معناي صمد

پي بردن انسان به صفات پروردگار، مانند: «علم» و «قدرت»، و در نتيجه …

سِجلّ احوال‌ و شناسنامۀ خداوند ، سورۀ توحيد است‌ : الله شناسی جلد …

در اينصورت‌ كه‌ خداوند عليّ اعلي‌ ، وجود و هستي‌ محض‌ است‌ ، و خودش‌ به‌ خودش‌ ظاهر است‌ ، و بقيّۀ … او طوري‌ باشد كه‌ نتوانيم‌ بر او اطلاق‌ كنيم‌ و او را از منطبَقٌ عليه‌ بودن‌ اين‌ معاني‌ راقيه‌ و … چه‌ كند كز پي‌ دوران‌ نرود چون‌ پرگار هر كه‌ در دايرۀ گردش‌ ايّام‌ افتاد … وجود و جهان‌ آفرينش‌ به‌ غير از ذات‌ اقدس‌ واحد احد صمد بهيچوجه‌ من‌ الوجوه‌ موجود ديگري‌ مؤثّر نيست‌ .

تفسیر سوره اخلاص (تفسیرهای کوچک – جلد۲) – امام موسی صدر

قُل هُوَ اللهُ أَحَدٌ * اللهُ الصَّمَدُ * لَم يَلِد وَ لَم يُولَد * وَ لَم يَکُن لَهُ کُفُواً أَحَدٌ * … انسان خلیفه خدا در زمین است، بدین‌معنا که انسان در هدایت موجودات هستی و در قرار دادن … از این آیه و دیگر آیات پی می‌بریم که آدمی مکلَّف است در زندگی به اراده خداوند در خلقت تحقق بخشد. … پس نیاز بردن مخلوق نزد مخلوقی دیگر، چنان که امام سجاد می‌گوید، نادانی و لغزش است.

دفتر ویژه – توحید یا وحدت وجود – فصلنامه معرفتى اعتقادى سمات

تحقيقا آن [ذات الهي] به صورت الاغ و حيوان ظاهر است. غير متناهي كه صمد حق است به حيث … معناي “علت بودن” و افاضه خداوند به اين باز مي‏گردد كه خودِ او به صورت‏هاي مختلف و … اوست تبارك و تعالي، و بقيه موجودات هستي ندارند و هست‏نما هستند. … شدن در مقابل پيران و مشايخ عرفان، و پناه‏بردن به انزواي چله‏نشيني‏هاي وهم‏انگيز … پی نوشتها:.

اعجاز عددی حروف اسم جلاله (الله) – خبرآنلاین

حروفی که خداوند تعالی به حکمتش آنها را از میان جمیع حروف برگزید تا خویش را ” الله … أما آخرین آیه ای که این اسم کریم درآن ذکرشده قوله تعالى: اللَّهُ الصَّمَدُ[الإخلاص: 112/2] است. … خواب بودن یک حرف است و خود را به خواب زدن حرف دیگری است … برای پی بردن به هوشمندی در خلقت آدم و اثبات وجود خدا نیاز به این کارها نیست …

اثبات وجود خدا و یگانگی او در قرآن کریم

قرآن کریم بارها به این واقعیت ـ برای تأکید بر فطری بودن خداجوئی ـ اشاره می … قرآن کریم، بیش از اثبات وجود خداوند، به اقامۀ برهان در اثبات یکتایی و یگانگی … پاسخ می دهیم که در این صورت حتماً نظام هستی منهدم می شد زیرا ذات و صفات ذاتی هر … بنابراین برای پی بردن به خدا، مشاهدۀ حقیقتی که قبل از هر چیزی مشهود است، کافی است.

توحید (قرآن) – ویکی فقه

توحید، اعتقاد به یکتایی و یگانگی خدا، اقرار به خالقیت و ربوبیت مطلق و انحصاری … قول مشهورِ «لا مؤثّر فی الوجود الاّ اللّه» در دایره هستی کسی جز خدا اثرگذار نیست … برخی که فهم آنها معمولی است، واحد بودن خداوند را در حد وحدت عددی (در مقابل کثرت عددی) … در این سوره کلمه «اَحَد» امکان فرض عدد را از خدا نفی می‌کند و «صمد» که به معنای …

جست‌و‌جوی اسم اعظم خداوند | پایگاه اطلاع رسانی اصلاح

پی بردن به اسم اعظم خداوند یکی از اهداف علما و اندیشمندان اسلامی‌ بوده و لذا … مفهوم و فهم مقبول و هدف متفاوت بودن احادیث را به کمک الله تبیین و ترسیم بنمایم. … 1ـ [أللَّهُمَّ إنِّی أَسْالُکَ بِأنَیِّ أشهَدُ أنَّکَ أنتَ اللهُ لاَ إِلَهَ إلاَّ أنتَ، الأحدُ الصَّمَدُ اَلذِی لَم یَلِد وَ … می‌خواهم؛ زیرا شهادت می‌دهم که تو الله هستی، و هیچ مبعودی حقی بجز تو وجود ندارد؛ …

برچسب‌ها:, , , , , , , ,

فروشگاه مارکت سنتر